www.vodnepolo.sk www.vodnepolo.sk
statistika.webstranka.sk

Aktuality

<<< staršie   novšie >>>

 
03.10.2013: SEZÓNA SA ZAČÍNA...  

Je začiatok októbra a to je neklamný znak toho, že sa rozbieha ďalšia domáca vodnopólová sezóna. Aká bude pre náš klub Slávia UK Bratislava? Skúsime si priblížiť najväčšie zmeny ako aj očakávania. A zmien je naozaj dosť. Zmenili sa pravidlá, zmenil sa systém domácich súťaží a zmeny nastali aj v kádroch jednotlivých kategórií a aj na postoch trénerov.

Zásadné zmeny pravidiel
Od septembra 2013 platia nové pravidlá vodného póla. Prijala ich FINA ešte v lete a teraz vchádzajú do platnosti. Prinášajú niekoľko pozoruhodných zmien, ktoré majú vodné pólo spraviť atraktívnejším, jasnejším a čistejším.
Tu sú niektoré zmeny:
- brániaci hráč nesmie brániť útočníkovi v pohybe, inak je vylúčený,
- brániaci hráč pri protiútoku súpera nesmie faulovať na polovici súpera, inak bude vylúčený,
- za držanie hráča pri bránení dvoma rukami bude vylúčenie,
- brániaci hráč po faule musí od súpera odstúpiť na cca 1 meter, až potom môže blokovať rozohrávku alebo strelu,
- na zápas može nastúpiť maximálne 11 hráčov a 2 brankári, iné kombinácie nie sú dovolené,
- družstvo má k dispozícii 4 oddychové časy, v každej štvrtine jeden,
- zápasy nemajú predĺženie, ak treba rozhodnúť, strieľajú sa pokutové hody,
- pri vzájomnom vylúčení sa nenuluje tridsaťsekundový čas držania lopty.
Toto sú základné zmeny. Veríme, že budú na prospech vodného póla.

Opäť Oblastné súťaže.
V posledných rokoch naše súťaže na jeseň začínali Zimnými majstrovstvami jednotlivých kategórií. Tieto ukázali, na čo jednotlivé družstvá v sezóne majú a podľa umiestnenia na nich boli zaradené do prvej či druhej Národnej ligy. V lete sa však prijala zmena, ktorá znamená, že sa miesto Zimných majstrovstiev opäť budú hrať Oblastné súťaže a podľa ich výsledkov sa postúpi do príslušnej prvej resp. druhej Národnej ligy. Či je to dobrá zmena ukáže čas, hlavným dôvodom boli náklady, vynakladané na cestovanie za vzdialenejšími súpermi.

Ako sme na tom?
Prejdime si v krátkosti jednotlivé kategórie a ich očakávania pred nastávajúcou sezónou.
Muži
Družstvo ostalo pohromade, jediným odchodom aj keď citeľným je odchod brankára Kozméra do Francúzska. Naopak pribudol nádejný reprezentant Tomáš Bielik z Novák, ktorý začal v Bratislave študovať na vysokej škole. Trénerom ostal Dušan Holas a jeho asistentom bude Gejza Gyursi. Podmienky pre prácu s družstvom nie sú jednoduché, ale veríme, že chlapci sa zomknú, zabojujú a s výsledkom na konci sezóny budeme všetci spokojní. Medaila by nemala vysieť privisoko.

Juniori
V tejto kategórii máme minimum hráčov a tak družstvo bude postavené na našich kadetoch a bude doplnené niekoľkými staršími hráčmi. Trénerom je Michal Hudec. Veríme že pre našich mladých chlapcov bude táto súťaž dobrou školu.

Kadeti
Nádejní chlapci, ktorí by mali myslieť na tie najvyššie priečky. V minulosti potvrdili, že na to majú. Záleží len na tréningovom úsilí a súdržnosti kolektívu, či predpoklady potvrdia, alebo nie. V každom prípade schopnosti a tvrdá práca može byť zárukou úspechu. Veríme, že nový, mladý tréner Michal Hudec náladí družstvo na tú správnu spoločnú strunu a na konci sezóny bude čo oslavovať.

Staší žiaci
V tejto kategórii nemáme veľké oči, ale veríme že niekoľko talentovaných hráčov a skúsený tréner Róbert Bohuš spolu s asistentom Petrom Radičom vytvoria z týchto doteraz menej viditeľných hráčov dobre pracujúci celok. Na konci by sme potom chceli vidieť družstvo s výrazným výkonnostným posunom.

Mladší žiaci
Početne najväčšia kategória, ktorá ale kvalitu doteraz skrývala. Nový tréner Matej Gužík je dostatočne náročný, aby sa na tažkom cvičisku ukázala družina, ktorá na bojisku bude ľahšie zbierať víťazstvá. Ambíciou musí byť vytvoriť dobre pracujúce a zlepšujúce sa družstvo. Asistent trénera Atilla Sarlos sa zase pokúsi aj doteraz menej úspešných chlapcov posunúť na vyššiu úroveň.

11 roční
Najmladší adepti, ktorí už hrajú súťaže sa na začiatku musia zoznámiť s tajomstvami hry aby na konci sezóny dokázali, že sa už naozaj niečo naučili. Výsledky nie sú prvoradé, ale tie lepšie tešia a motivujú viac. Veríme že sa podarí vytvoriť zárodok úspešnej generácie mladých športovcov. Tréneri Róbert Radič a Milan Brišš by mali byť garanciou pozitívneho vývoja.

Ženy
Pomaly nastáva čas, keď hlavnú úlohu preberú mladé hráčky. Úspešné sedemnásťročné reprezentantky vystužené staršími dievčatami sa pokúsia priniesť spokojnosť aj s touto hlavnou ženskou kategóriou. Tréner Milan Henkrich by mal priviesť tieto dorastenky k výkonom hodným dospelých žien.

Juniorky
Dvojnásobne zlaté juniorky opúšťajú skúsené hráčky, ktoré prekročili vek dospelosti. Tie ktoré zostanú, nemôžu mať nižšie ambície. Nebude to jednoduché, ale veríme, že dievčatá sa zomknú a predvedú víťazný pochod.

Kadetky
Po dvojročnom kraľovaní nastáva pomaly výmena generácie. Zostávajúce dievčatá tej predchádzajúcej sú však natoľko skúsené, že aj s užším kádrom sa pokúsia opäť vystúpiť na vrchol. Či budú najrýchlejšie ukáže až súťaž, lebo na päty im stúpa až trojica vyrovnaných súperov.

Žiačky
Najmladšie dievčatá, ktoré v posledných rokoch prechádzali veľkou školou vodného póla pomaly opúšťajú základnú a mieria vyššie. Očakávame, že aj keď budú ešte stále najmladším družstvom v súťaži, budú zbierať už aj víťazstvá.

Čo dodať na záver? Súťaž bude dlhá a náročná. Veríme, že na konci si budeme môcť povedať, že to stálo za to ! Držme si navzájom palce!  
Vývoj mobilných aplikácií pre Android a smartfóny. Vývoj eshopov a webových aplikácií.
Webhosting a server housing. © 1998-2018 Dynatech s.r.o.